Welcome to  Cleveland Suburban Lacrosse
Cleveland Suburban Lacrosse
home to the oldest and best indoor field league in cleveland

indoor leagues travel teams clinics training

Your Subtitle text

Archive

Welcome to  Cleveland Suburban Lacrosse
Cleveland Suburban Lacrosse
home to the oldest and best indoor field league in cleveland

indoor leagues travel teams clinics training

Schedule

 

 2017-018 WINTER SCHEDULE 
 ALL GAMES BETWEEN 4-8:30PM ON WED FROM DEC 20-FEB 7


ALL GAMES PLAYED AT NEO SOCCER, 6200 PEARL RD. PARMA HEIGHTS
Week 1 4:15 Red-18 v Black-10 Week 5 4:15 Royal-11 v Yellow-7
Wed. Dec 20 5:15 Maroon-15 v Carolina-8 Wed. Jan. 17 5:15 Orange-11 v Maroon-23
  6:15 Orange-13 v Royal-11   6:15 Red-12 v Lime-9
  7:15 Lime-16 v Yellow-8   7:15 Black-11 v Carolina-22
          Playoffs
Week 2 4:15 Maroon-25 v Yellow-6 Week 6 4:15 MAROON (1st) vs. YELLOW (8th) (game 1)
Wed. Dec. 27 5:15 Orange-8 v Black-17 Wed. Jan. 24 5:15 ROYAL (2nd) vs. BLACK (7th) (game 2)
  6:15 Lime-13 v Carolina-10   6:15 RED (3rd) vs. CAROLINA (6th) (game 3)
  7:15 Red-9 v Royal-17   7:15 LIME (4th) vs. ORANGE (5th) (game 4)
           
Week 3 4:15 Orange-18 v Carolina-9 Week 7 4:15 YELLOW v BLACK(game 5)
Wed. Jan. 3 5:15 Lime-15 v Royal-17 Wed. Jan 31 5:15 CAROLINA v ORANGE (game 6)
  6:15 Red-9 v Yellow-4   6:15 MAROON v LIME (game 7)
  7:15 Maroon-17 v Black-9   7:15 ROYAL v RED (game 8)
           
Week 4 4:15 Black-12 v Lime-20 Week 8    
Wed. Jan. 10 5:15 Carolina-9 v Red-11 Wed. Feb. 7 4:15 loser game 5 v loser game 6
  6:15 Maroon-13 v Royal-15   5:15 winner game 5 v winner game 6)
  7:15 Yellow-12 v Orange-10   6:15 Consolation (loser 7 v loser 8)
        7:15 Championship (winner 7 v winner 8)

WINTER STANDINGS

Team Won Loss  Tie GF GA Diff
MAROON  4
 1  0 93 49 43
ROYAL 4 1 0 71 57 14
RED  4 1 0 59 49 10
LIME  2 0 75 56 19
ORANGE 2 3  0 60 72 -12
CAROLINA 1 4  0 58 68 -10
BLACK 1 4  0 61 85 -24
YELLOW 1 4  0 37 73 -36


2017-18 WINTER ROSTERS
BLACK   MAROON
Klubnik Ken 9 St. Ignatius A   Koehler Patrick 12 St. Ignatius A
Ross Jacob 11 Avon A   Tinline Adam 10 Westlake A
Kortowich John 9 Avon A   Outcalt Jeff 12 St. Ignatius D
Larsen Mike 11 Rocky River D   Schneider Jake 9 Padua D
Cintron Blade 10 St. Ignatius D   Shuler Scott 12 St. Ignatius D
Sullivan Colton 11 Rocky River D   Cobb Collin 11 Padua G
Minerd Charles 10 St. Ignatius G   Blair Stephen 10 Westlake M
Nejad Ethan 10 St. Ignatius M   Flynn Ian 12 St. Ignatius M
Roman Austin 11 Avon M   Grimes Hunter 12 Westlake M
Smith Max 12 Avon M   Manocchio Sam 9 Padua M
Wagner Zach 9 Rocky River M   Nigro Liam 12 St. Ignatius M
Walsh Connor 11 Avon M   Volpone Rocco 11 Westlake M
CAROLINA   ORANGE
Brown Joe 9 Westlake A   Bechtel Eric 12 Westlake A
Katigbak Kyle 12 St. Ignatius A   Ford Will 10 Lawrence A
Maruna Max 11 St. Ignatius A   Solecki Wyatt 12 Westlake A
Graney Brendan 11 Avon Lake D   Tullos Matthew 9 St. Ignatius A
Johnson Haden 11 Avon Lake D   Koi Reese 11 St. Ignatius D
Kovacs Zak 9 Avon Lake D   Vulku Luke 10 Westlake D
Donahoe Mike 12 St. Ignatius G   Vulku Matthew 12 Westlake D
Carson Joey 10 Avon Lake M   Hohman Brandon 10 Westlake G
Gregory Conner 9 Westlake M   Davis Kyle 11 St. Ignatius M
Kriaris Alex 10 Westlake M   Grace Ryan 11 St. Ignatius M
Shields River 10 Westlake M            
Sierputowski Max 10 Westlake M            
                     
YELLOW   RED
Martinez Aidan 10 Olmsted Falls A   Skelly Chris 11 Avon Lake A
Olsen Nate 10 Olmsted Falls A   Tracy Tanner 12 Avon Lake A
Dewes Ethan 11 Strongsville D   Yormick Jon 9 St. Ignatius A
Herzog Frank 11 Olmsted Falls D   Dreiling Casey 10 St. Ignatius D
Morgan Chris 10 Strongsville D   Fitzgibbon Ben 12 Rocky River D
Hanson Angelo 12 Olmsted Falls G   Kovesdy Max 12 Rocky River D
Anderson Cameron 12 Benedictine M   Allen Joey 11 Avon D
Delap Curtis 11 Olmsted Falls M   Boudreaux Julian 12 Avon Lake G
Delisio Jake 11 Strongsville M   Connelly Nolan 12 Rocky River M
Gilliam Alex 10 Benedictine M   Geary Connor 9 St. Ignatius M
Holden Grant 11 Strongsville M   Madigan John 11 Avon Lake M
Sacha Nick 11 Benedictine M   Murray Alec 12 Avon M
                     
LIME   ROYAL
Beegan Bill 12 St. Ignatius A   Gerard Griffin 10 St. Ignatius A
Catanzarite Noah 12 St. Ignatius A   Hartley Merrick 10 St. Ignatius A
Maddock Ian 11 Bay A   Herbruck Luke 10 Bay A
Ritschel Ben 12 St. Ignatius D   Kennedy Sean 10 St. Eds A
Young Ethan 10 Bay D   Ripich KJ 10 St. Ignatius A
Young Brennan 11 Bay D   Persiani Lou 10 St. Ignatius D
Shank Cameron 11 bay G   Simpson Brendan 12 St. Ed's D
Delfre Joe 11 Benedictine M   MacMillan Corey 10 Bay G
Kusnerik Anthony 11 Benedictine M   Rankin Henry 10 Bay LSM
Larsen Chris 12 St. Ignatius M   Kinzel Charlie 10 St. Ignatius M
O'Leary Jamie 11 Bay M   MacMillan Kyle 10 Bay M
            Mulloy Sean 9 St. Eds M




FALL 17 SCHEDULE

WED NOV 1 WED NOV 22
5PM GOLD-6 v ORANGE-26 5PM ROYAL-23 v BLACK-13
6PM BLACK-9 v ROYAL-13 6PM ORANGE-19 v GOLD-11
WED NOV 8 WED NOV 29
5PM GOLD-9 v BLACK-9 5PM ROYAL-19 v GOLD-11
6PM ORANGE-13 v ROYAL-19 6PM ORANGE-30 v BLACK-11
WED NOV 15 WED DED 6
5PM GOLD-14 v ROYAL-17 CHAMPIONSHIPS      
6PM ORANGE-28 v BLACK-7 5PM BLACK-16 v GOLD-15
6PM ROYAL-14 v ORANGE-20
FALL LEAGUE 17 STANDINGS

Standings            
           
Team Won Loss  Tie GF GA Diff
ORANGE 5 1  0 84 43 41
GOLD 0 5  1 40 71 -31
ROYAL 5 1  0 72 49 23
BLACK 1 4  1 38 71 -33



 



FALL 17 ROSTERS
# BLACK     # ROYAL    
  Catanzarite Noah A St. Ignatius 12   Bechtel Eric A Westlake 12
  Jones Kyle A Padua 9   Brown Joe A Westlake 9
  Koehler Patrick A St. Ignatius 12   Solecki Wyatt A Westlake 12
  Olsen Nate M Olmsted Falls 10   Dewes Ethan D Strongsville 11
  Allen Joey D Avon 11   Kovesdy Max D Rocky River 12
  Schneider Jake D Padua 9   Morgan Chris D Strongsville 10
  Sheehan Patrick D St. Ignatius 12   Outcalt Jeff D St. Ignatius 12
  Dreiling Casey D St. Ignatius 10   Hohman Brandon G Westlake 10
  Hanson Angelo G Olmsted Falls 12   Shank Cameron G Bay 11
  Barna Evan A Padua 9   Connelly Nolan M Rocky River 12
  Catanzarite Josh M St. Ignatius 9   Flynn Ian M St. Ignatius 12
  Delap Curtis M Olmsted Falls 11   Kennedy Sean M St. Eds 10
  Gonet Brian M Padua 10   Mulloy Sean M St. Eds 9
  Valvoda Danny M Padua 10   Nejad Ethan M St. Ignatius 10
              Nigro Liam M St. Ignatius 12
                       
# ORANGE     # GOLD    
  Katigbak Kyle A St. Ignatius 12   Bishop Fran A Avon Lake 12
  Maruna Max A St. Ignatius 11   Gerard Griffin A St. Ignatius 10
  Graney Brendan D Avon Lake 11   Lidyard Chase A Avon Lake 12
  Johnson Haden D Avon Lake 11   Ripich KJ A St. Ignatius 10
  Kovacs Zak D Avon Lake 9   Cogar Trevor D Avon Lake 12
  Donahoe Mike G St. Ignatius 12   Koi Reese D St. Ignatius 11
  MacMillan Corey G Bay 10   Persiani Lou D St. Ignatius 10
  Rankin Henry LSM Bay 10   Boudreaux Julian G Avon Lake 12
  Beegan Bill M St. Ignatius 12   Kinzel Charlie M St. Ignatius 10
  Carson Joey M Avon Lake 10   Marshall Ryan M St. Ignatius 10
  Davis Kyle M St. Ignatius 11   Sammon Ryan M Avon Lake 10
  Grace Ryan M St. Ignatius 11   Showd Triston M Lutheran West 11
  Larsen Chris M St. Ignatius 12   Spooner John M Lutheran West 12
  Madigan John M Avon Lake 11            





Website Builder

Archive" style="font-family: arial, helvetica, sans-serif;">
WINTER 16-17 ROSTERS
Team 1-Green   Team 5-Navy
Bishop Sandy Avon Lake 12 M Bourquin Jake St. Ignatius A 12
Bishop Fran Avon Lake 11 A Catanzarite Noah St. Ignatius A 11
Burns Denny Avon Lake 12 M Chernosky Brent St. Ignatius M 12
Colon Cody Benedictine 10 A Maddock Ian Bay A 10
Delfre Joe Benedictine 10 M O'Leary Jamie Bay M 10
Gassman Dean St. Ed's 9 A Outcalt Jeff St. Ignatius D 11
Hartley Merick St. Ignatius 9 M Perkins Alex CVCA A 12
Kelly Michael St. Ed's 10 A Shank Cameron Bay G 10
Klee Warren St. Ignatius 12 M Spaulding Zach Holy Name M 11
Pieterangelo Dillon St. Ignatius 12 D Spooner John Lutheran West M 11
Rennillo Jack St. Ignatius 12 G Young Brennan Bay D 10
Shuler Scott St. Ignatius 11 D Young Ethan Bay D 9
Trumble Spencer Benedictine 11 G Dreiling Casey St. Ignatius D 9
Williams Charlie St. Ed's 9 A          
Team 2-Black   Team 6-Orange
Anderson Cameron Benedictine 11 M Beegan Bill St. Ignatius M 11
Burrell Jonathan Shaker 12 M Cahill TJ Bay A 12
Jakubowski Tom Benedictine 12 M Delisio Zach Strongsville M 12
Kaba Ibrahim Shaker 12 M Delisio Jake Strongsville M 10
Kidwell Chris St. Ed's 10 m Flynn Ian St. Ignatius M 11
Kidwell Pat St. Ed's 11 A Keating Jimmy Strongsville D 12
Murphy Dean Benedictine 12 D Keating Ryan Strongsville D 11
O'Donnell Kevin St. Ed's 12 G MacMillan Owen Bay M 12
Simpson Brendan St. Ed's 11 A MacMillan Kyle Bay M 9
St. Leone Gage Benedictine 12 A MacMillan Corey Bay G 9
Thompson Trey St. Ed's 12 D Maruna Max St. Ignatius M 11
Slaughter Matt Benedictine 12 D Nejad Ethan St. Ignatius M 9
Jackson Tyler Shaker 12 M Nigro Liam St. Ignatius M 11
            Showalter Michael Bay D 12
Team 3-Purple   Team 7-Red
Delap Curtis Olmsted Falls 10 M Carson Joey Avon Lake M 9
Gerard Griffin St. Ignatius 9 A Donahue Mike St. Ignatius G 11
Hanson Angelo Olmsted Falls 11 G Grega Nick St. Ignatius A 12
Kinzel Charlie St. Ignatius 9 A Hamdan Harbi Padua A 10
Kinzel Riley St. Ignatius 12 A Johnson Haden Avon Lake D 10
Kovesdy Max Rocky River 11 D Katigbak Kyle St. Ignatius A 11
Olsen Nate Olmsted Falls 9 A Koler Ian Padua A 12
Pate Donnie Avon lake 12 D Kovacs Zak Avon Lake D 9
Ripich Parker St. Ignatius 12 A Larsen Chris St. Ignatius M 11
Ripich KJ St. Ignatius 9 A Madigan John Avon Lake M 10
Sharp Logan Olmsted Falls 9 A Perry John Avon Lake M 9
Summers Jack Avon Lake 11 D Starkey Ben Padua M 10
Tracy Tanner Avon Lake 12 M Valvoda Danny Padua M 9
            Williams Kyle Brunswick D 12
Team 4-Maroon   Team 8-Royal
Bechtel Eric Westlake 11 A Davis Kyle St. Ignatius M 10
Bielozer Trevor Westlake 12 G Grace Ryan St. Ignatius D 10
Bova Charlie St. Ignatius 11 M Grimes Hunter Westlake M 11
Brizes Arik Westlake 12 M Landen Joe Mentor M 12
DeSanto Alex St. Ignatius 11 M Kirschner Sam Mentor G 11
Dubsky Adam Strongsville 9 A Koi Reese St. Ignatius D 10
Kavlick Bennett St. Ignatius 11 M McLaughlin John Strongsville A 12
Morgan Chris Strongsville 9 D McLaughlin Perry Strongsville M 12
Sheehan Patrick St. Ignatius 11 D Pollack Mark Strongsville A 12
Spooner Brendan Strongsville 9 M Shields River Westlake M 9
Waitrovich Brian Westlake 12 M Solecki Wyatt Westlake A 11
Kusnerik Anthony Benedictine 10 M Vulku Matthew Westlake D 11
Gilliam Alex Benedictine 10 M Yatson James Strongsville M 12
Catanzarite Dante Westlake 12 D Zuchold Andrew St. Ignatius G 10


 WINTER 16-17 SCHEDULE      



Week 1 4:00 Team 1-Green-18 v Team 2-Black-9 Week 5 4:00 Team 6-Orange v Team 8-Royal
Wed. Dec 14 5:00 Team 3-Purple-16 v Team 4-Maroon-7 Wed. Jan. 18 5:00 Team 2-Black v Team 4-Maroon
  6:00 Team 5-Navy-22 v Team 6-Orange-14   6:00 Team 1-Green v Team 7-Red
  7:00 Team 7-Red-26 v Team 8-Royal-12   7:00 Team 5-Navy v Team 3-Purple
          Playoffs
Week 2 4:00 Team 3-Purple-21 v Team 8-Royal-13 Week 6 4:00 1st-GREEN- 17 vs. 8th-ROYAL- 11 (game 1)
Wed. Dec. 21 5:00 Team 5-Navy-21 v Team 2-Black-11 Wed. Jan. 25 5:00 2nd-NAVY- 14 vs. 7th-BLACK- 5 (game 2)
  6:00 Team 7-Red-14 v Team 4-Maroon-15   6:00 3rd-PURPLE- 14 vs. 6th-MAROON- 13 (game 3)
  7:00 Team 1-Green-12 v Team 6-Orange-13   7:00 4th-ORANGE- 18 vs. 5th-RED- 15 (game 4)
           
Week 3 4:00 Team 5-Navy-20 v Team 4-Maroon-11 Week 7 4:00 Royal v Black (game 5)
Wed. Jan. 4 5:00 Team 7-Red-13 v Team 6-Orange-17 Wed. Feb 1 5:00 Maroon v Red (game 6)
  6:00 Team 1-Green-17 v Team 8-Royal-9   6:00 Green v Orange (game 7)
  7:00 Team 3-Purple-14 v Team 2-Black-5   7:00 Navy v Purple (game 8)
           
Week 4 4:00 Team 2-Black-5 v Team 7-Red-12 Week 8    
Wed. Jan. 11 5:00 Team 4-Maroon-12 v Team 1-Green-19 Wed. Feb. 8 4:00 Black v Red
  6:00 Team 3-Purple-12 v Team 6-Orange-17   5:00 Royal v Maroon 6)
  7:00 Team 8-Royal-11 v Team 5-Navy-23   6:00 Consolation (Green v Purple)
        7:00 Championship (Orange v Navy)











Rosters for 15-16 seasons:

ROSTERS for 2015-16 seasons


CLEVELAND SUBURBAN WINTER 15-16 ROSTERS
MAROON   GREEN
Medrick Paul 9 Padua A   Maddock Ian 9 Bay A
Koler Ian 11 Padua A   Kinzel Riley 11 St. Ignatius A
Humphrey Sam 12 St. Ignatius A   Ripich Parker 11 St. Ignatius A
Hornung Alex 12 St. Ignatius A   Grega Nick 11 St. Ignatius A
Fife Adam 12 Westlake A   Young Brennan 9 Bay D
Koi Reese 9 St. Ignatius D   Keller Sean 11 St. Ignatius D
Keating Ryan 10 Strongsville D   Campbell Blake 12 Bay D
Keating Jimmy 11 Strongsville D   Coe Andrew 12 Bay D
Dvorak Alex 12 Westlake D   Laurienzo Matt 11 Benedictine G
Schumacher Peter 10 Strongsville G   Klee Warren 11 St. Ignatius M
Starkey Ben 9 Padua M   Maddock Colin 12 Bay M
Adams Nick 9 Padua M   Armen Matt 12 Benedictine M
Davis Kyle 9 St. Ignatius M   Krebs Zack 12 Benedictine M
Tomachko Gary 12 St. Ignatius M  
BLACK   NAVY
Weed Zach 11 Avon Lake A   Kelly Michael 9 St. Eds A
Farrell Graham 11 Avon Lake A   Cahill TJ 11 Bay A
St. Leone Gage 11 Benedictine A   Kidwell Pat 11 St. Ed's A
Pate Donnie 11 Avon Lake D   Herbruck Connor 12 Bay A
Slaughter Matt 11 Benedictine D   Ketterer Jake 12 St. Ed's A
Hart Cameron 11 Benedictine D   Patton Ian 10 St. Ignatius D
Storrs Chris 12 Benedictine D   Sheehan Patrick 10 St. Ignatius D
Zuchold Andrew 9 St. Ignatius G   Showalter Michael 11 Bay D
Grace Ryan 9 St. Ignatius M   Thompson Trey 11 St. Ed's D
Burns Denny 11 Avon Lake M   Humphrey Owen 12 Bay G
Bishop Will 11 Avon Lake M   Sheehan Griffin 9 St. Ignatius M
Tracy Tanner 11 Avon Lake M   DeSanto Alex 10 St. Ignatius M
Mulach Kevin 11 St. Ignatius M   MacMillan Owen 11 Bay M
Leszcz Alex 12 St. Ignatius M   Mueller Dylan 12 St. Ed's M
ORANGE   RED
Catanzarite Noah 10 St. Ignatius A   Katigbak Kyle 10 St. Ignatius A
Solecki Wyatt 10 Westlake A   McLaughlin John 11 Strongsville A
Evans Luke 10 Westlake A   Crumling Ryan 12 Avon Lake A
Bourquin Jake 11 St. Ignatius A   Martinsen Jack 12 Avon Lake D
Outcalt Jeff 10 St. Ignatius D   Spitz Brad 12 Avon Lake D
Potter Griffin 10 Westlake D   Ward Logan 12 Strongsville D
Vulku Matthew 10 Westlake D   Donahoe Mike 10 St. Ignatius G
Hanson Angelo 10 Olmsted Falls G   Summers Jack 10 Avon Lake LSM
Kovesdy Max 10 Rocky River LSM   Beegan Bill 10 St. Ignatius M
Mindek Colin 10 St. Ed's M   Larsen Chris 11 St. Ignatius M
Malley Bill 10 St. Ignatius M   Yatson James 11 Strongsville M
Chernosky Brent 11 St. Ignatius M   McLaughlin Perry 11 Strongsville M
Waitrovich Brian 11 Westlake M   Schmidt Cole 12 Avon Lake M
CAROLINA   Riley Stephen 12 Avon Lake M
Delfre Joseph 9 Benedictine A   NEON
Massa Zach 9 Strongsville A   Bechtel Eric 10 Westlake A
Avdey Matt 12 St. Ignatius A   Quarterman Brandon 11 Benedictine A
Shell Tim 10 Benedictine D   Sooy Brett 12 Chagrin Falls A
Shuler Scott 10 St. Ignatius D   Pieterangelo Dillon 11 St. Ignatius D
DiPio Anthony 12 Benedictine D   Sandor Ryan 11 Westlake D
Zupan Stephan 12 St. Ignatius D   Catanzarite Dante 11 Westlake D
Shuler Tommy 12 St. Ignatius G   Kelly Brandon 12 Benedictine D
Major Jonathan 9 Strongsville M   Bielozer Trevor 11 Westlake G
Delisio Jake 9 Strongsville M   Heathcote George 9 St. Ignatius M
Jakubowski Tom 11 Benedictine M   Bova Charlie 9 St. Ignatius M
Delisio Zach 11 Strongsville M   Viancourt Matt 10 St. Ignatius M
Hallagan Jack 12 St. Ignatius M   Kavlik Bennett 10 St. Ignatius M
Reynolds Mason 12 Strongsville M   Middleton Barry 12 Benedictine M
  Bontempo Garrett 12 Chagrin Falls M



Below you will find the rosters for the 2015 FALL league which begins play on Wednesday OCT 21ST
 
  BLACK           NAVY      
Solecki Wyatt 10 Westlake A   Kelly Michael 9 St. Eds A
McLaughlin John 11 Strongsville A   Savaraino Ben 9 St. Ignatius A
Hallagan Jack 12 St. Ignatius A   Soucie Danny 11 St. Ed's A
Kinzel Riley 11 St. Ignatius A   St. Leone Gage 11 Benedictine A
Potter Griffin 10 Westlake D   Hornung Alex 12 St. Ignatius A
Ward Logan 12 Strongsville D   Humphrey Sam 12 St. Ignatius A
Zuchold Andrew 9 St. Ignatius G   Koi Reese 9 St. Ignatius D
Davis Kyler 9 St. Ignatius M   DiPio Anthony 12 Benedictine D
Delisio Jake 9 Strongsville M   Hanson Angelo 10 Olmsted Falls G
Grace Ryan 9 St. Ignatius M   Jakubowski Tom 11 Benedictine M
Delisio Zach 11 Strongsville M   Mueller Dylan 12 St. Ed's M
Waitrovich Brian 11 Westlake M   Tomachko Gary 12 St. Ignatius M
            Mitchell Spencer 11 St. Ed's M
                     
  CAROLINA           ORANGE      
Catanzarite Noah 10 St. Ignatius A   Katigbak Kyle 10 St. Ignatius A
Bourquin Jake 11 St. Ignatius A   Kidwell Pat 11 St. Ed's A
Fox Justin 11 Bay A   Weed Zach 11 Avon A
Bishop Nick 9 St. Ignatius A   Farmer Mike 11 St. Ed's D
McAndrews Liam 11 Bay A   Pate Donnie 11 Avon D
Geary Grant 9 St. Ignatius D   Thompson Trey 11 St. Ed's D
Showalter Michael 11 Bay D   Donahoe Mike 10 St. Ignatius G
Humphrey Owen 12 Bay G   Cintron Blade 8 St. Ignatius M
Riprich Parker 11 St. Ignatius A   Mulach Kevin 11 St. Ignatius M
Chernosky Brent 11 St. Ignatius M   Cintron Crew 12 St. Ignatius M
Mellado Carlos 11 Bay M   Leszcz Alex 12 St. Ignatius M
     
GREEN RED  
Bechtel Eric 10 Westlake A   Massa Zach 9 Strongsville A
Koler Ian 11 Padua A   Vanbesouw Sean 9 Strongsville A
Fife Adam 12 Westlake A   Grega Nick 11 St. Ignatius A
Sooy Brett 12 Chagrin Falls A   Malley Bill 10 St. Ignatius M
Patton Ian 10 St. Ignatius D   Maddock Colin 12 Bay A
Sheehan Patrick 10 St. Ignatius D   Campbell Blake 12 Bay D
Dvorak Alex 12 Westlake D   Coe Andrew 12 Bay D
Bielozer Trevor 11 Westlake G   Shuler Tommy 12 St. Ignatius G
DeSanto Alex 10 St. Ignatius M   Major Jonathan 9 Strongsville M
Heathcote George 10 St. Ignatius M   Beegan Bill 10 St. Ignatius M
Kavlik Bennett 10 St. Ignatius M   Shuler   10   M
Yatson James 11 Strongsville M


WINTER LEAGUE 15-16 SCHEDULE
 

Standings          
      through 5 games    
Team Won Loss GF GA Diff
Carolina 6 0 95 67 28
Orange 6 0 98 71 27
Red 4 2 88 72 16
Maroon 4 2 99 89 10
Neon 2 4 104 89 15
Green 1 5 79 90 -11
Black 1 5 65 110 -45
Navy 0 6 66 108 -43




FALL LEAGUE 2015- SCHEDULE 

    WED. OCT 21  
5PM CAROLINA-14 v ORANGE-18
6PM BLACK-16 v GREEN-19
7PM RED-14 v NAVY-9
       
    WED. OCT 28  
5PM NAVY-13 v GREEN-15
6PM RED-12 v CAROLINA-15
7PM ORANGE-18 v BLACK-6
       
    WED. NOV 4  
5PM RED-15 v BLACK-6
6PM NAVY-17 v CAROLINA-23
7PM ORANGE-12 v GREEN-15
       
    WED. NOV 11  
5PM RED-9 v GREEN-18
6PM ORANGE-20 v NAVY-15
7PM BLACK-12 v CAROLINA-19
       
    WED. NOV 18  
5PM 5TH-NAVY-11   6TH-BLACK-12
6PM 2ND-ORANGE-17 SEMI 1 3RD-CAROLINA-21
7PM 1ST-GREEN-18 SEMI 2 4TH-RED-15
       
    WED. NOV 25  
5PM red RUNNER 1 black
6PM carolina RUNNER 2 navy
7PM Green-16 CHAMPS orange-21


STANDINGS
































STANDINGS W L GF GA dif
BLACK 0 5 40 81 -41
GREEN 5 0 85 53 32
MAROON 2 3 61 79 -18
NAVY 4 1 99 67 32
ORANGE 3 2 84 76 8
PURPLE 4 1 83 55 28
RED 2 3 76 67 9
ROYAL 0 5 61 111 -50
WINTER 2013-14 SCHEDULE
 WED DEC 11
           WED JAN 22
SEEDING ROUND
       
 4PM ORANGE
14
ROYAL
12
   4PM
 #10 SEED- BLACK-11
  #7 SEED- Silver-17
  WINNER IS PLAYOFF #7
 5PM GOLD
 8 VOLT
12    5PM  #8 SEED- volt-15
  #9 SEED- gold-12
   WINNER IS PLAYOFF #8
 6PM BLACK 14 GREEN
15    6PM  #1 SEED- carolina-12
   #6 SEED- green-7
   
 7PM NAVY  9 CAROLINA
25
   7PM  #2 SEED- orange-15
   #5 SEED- navy-19
   
 8PM RED 15 SILVER
11
   8PM  #3 SEED- red-11
   #4 SEED- royal-11
   
TEAMS SEEDED 1-8 BY RECORD
WED DEC 18 WED JAN 29 PLAYOFFS ROUND 1
 4PM VOLT
11
CAROLINA
23
   4PM BLACK-8
   GOLD-14
   PLAYOFF GAME 1
 5PM RED
25
GREEN
 14    5PM  #4 SEED-RED-9
   #5 SEED-royal-13
   PLAYOFF GAME 2
 6PM BLACK
 5 GOLD
 17    6PM  #3 SEED-NAVY-11
   #6 SEED-silver-18
   PLAYOFF GAME 3
 7PM NAVY
 10 ORANGE
 13    7PM  #2 SEED-ORANGE-10
   #7 SEED-GREEN-15
   PLAYOFF GAME 4
 8PM ROYAL
 11 SILVER
 3    8PM  #1 SEED-CAROLINA-1
   #8 SEED-VOLT-0
   PLAYOFF GAME 5
 MON DEC 30
           MON FEB 10
 PLAYOFFS ROUND 2
       
 12PM ORANGE
 7 RED
13
   4PM  BLACK
  VOLT
   PLAYOFF GAME 6
 1PM ROYAL
 12 NAVY
 19    5PM  GOLD
   NAVY
   PLAYOFF GAME 7
 2PM GREEN
 12 VOLT
 5    6PM  ORANGE
   RED
   PLAYOFF GAME 8
 3PM SILVER
 11 BLACK
 12    7PM  ROYAL
   SILVER
   SEMIFINAL 1
 4PM GOLD
 8 CAROLINA
 16    8PM  CAROLINA
   GREEN
   SEMIFINAL 2
                       
 WED JAN 8
           MON FEB 17
 CHAMPIONSHIP ROUND
       
 4PM NAVY
 16 GOLD
11
   11AM  LOSER OF GAME 6
   LOSER OF GAME 8
   NOT WORST BOWL
 5PM CAROLINA
16
GREEN
 11    12PM  WINNER OF GAME 6
   LOSER OF GAME 7
   7TH PLACE GAME
 6PM ORANGE
15
BLACK
11
   1PM  WINNER OF GAME 7
   WINNER OF GAME 8
   5TH PLACE GAME
 7PM VOLT
 9 SILVER
 16    2PM  LOSER OF SEMI 1
   LOSER OF SEMI 2
  CONSOLATION GAME
 8PM RED
13
ROYAL
15
   3PM  WINNER OF SEMI 1
   WINNER OF SEMI 2
   CHAMPIONSHIP GAME
                       
 WED JAN 15
            FOLLOWING WEEK 5, TEAMS
       
 4PM NAVY
  RED
       SEEDED BY RECORD AND GOAL DIFF.
       
 5PM CAROLINA
  SILVER
      TEAMS 1-6 GET BYE TO PLAYOFFS,
       
 6PM BLACK
  ROYAL
       PLAY 1 MORE FOR SEEDING.
       
 7PM GOLD   GREEN
       TEAMS 7-10 PLAY TO ADVANCE
       
 8PM ORANGE VOLT ALL TEAMS PLAY 9 GAMES
 
fall league schedule and results.  CHECK BACK FOR scores and updates

WED OCT 16
WED NOV 13
 5PM RED-10 v ORANGE-8=   5PM ORANGE-11 v ROYAL-14
6PM BLACK-15
v ROYAL-11   6PM BLACK-12 v RED-14
WED OCT 23 WED NOV 20
5PM RED-12 v BLACK-13   5PM BLACK 14 v ORANGE 11
6PM ORANGE-12 v ROYAL-11   6PM ROYAL 18 v RED 12
WED OCT 30
wed nov 27
5PM RED-13 v ROYAL-14   CHAMPIONSHIP/RUNNER UP GAME
6PM ORANGE-13 v BLACK-14   5PM RED 14
v ORANGE5
WED NOV 6 6PM ROYAL 16
v BLACK 8
5PM ROYAL-12 v BLACK-9
6PM ORANGE-11 v RED-17


 WINTER LEAGUE 13-14 ROSTERS
             
BLACK CAROLINA GOLD
Bourquin Jake 9 St. Ignatius A Lapierre Sam 12 Brecksville A Callahan Cameron 11 Benedictine A
Herbruck Connor 10 Bay A O'Brien Tyler 12 Chagrin Falls A Heiser Greg 11 Strongsville A
Maddock Colin 10 Bay A Smith Troy 11 Brecksville A Yormick Matt 12 Benedictine A
Zink Nick 10 Bay A Sooy Brett 10 Chagrin Falls A Bill Luke 12 St. Ignatius A
Bodnar Tommy 10 Bay D Dietrich Garrett 9 St. Ed's D Keating Jimmy 9 Strongsville D
Coe Andrew 10 Bay D MULACH PAT 11 ST. IGNATIUS
D Robinson Dennis 12 Benedictine D
Farmer Mike 9 St. Ed's D Gross Kevin 11 St. Ignatius D Toth Kalman 12 St. Ignatius D
Lynch Kevin 12 St. Ed's D RODE MaTt 12 CHAGRIN FALLS
M BILEK JEREMY 10 Benedictine A
Chernosky Brent 9 St. Ignatius M Larsen Jack 11 St. Ignatius M Gedetsis Jake 12 Benedictine M
Clancy Connor 12 St. Ed's M Matthews Jack 10 St. Ed's M Gilliam Aaron 12 Benedictine M
Dowling Jack 12 St. Ed's M Mulach Kevin 9 St. Ignatius M Murman Chris 11 St. Ignatius M
Gaspar Adam 11 St. Ignatius M Savena Frank 12 Brecksville M Reynolds Mason 10 Strongsville M
Hutchinson Jake 12 St. Ed's M Zimmerman Charlie 11 St. Ignatius M Soeder Lenny 11 St. Ignatius M
GREEN NAVY ORANGE
Connaughton TJ 10 St. Ed's A Gray Michael 11 Benedictine A Jacob Evan 12 Rocky River A
Hallagan Jack 10 St. Ignatius A Hornung Alex 10 St. Ignatius A Krock Alex 10 Holy Name A
Nych Brian 12 St. Ignatius A Humphrey Sam 10 St. Ignatius A Laviano Joe 11 Holy Name A
Cwynar Craig 12 St. Ignatius D Phelps Marcus 12 Strongsville A JACOBS PEYTON 10 ST. ED'S
A
DiFranco Nick 11 St. Ed's D DiPio Anthony 10 Benedictine D Beyer Griffin 12 Eastlake D
Dzurec John 10 St. Ignatius D Perrotti Ron 11 Benedictine D Farah Ron 11 Strongsville D
Zupan Stephan 10 St. Ignatius D Schoch Mason 12 Strongsville D McLean Josh 11 Strongsville D
Best Matt 9 Bay M Sullivan Connor 11 St. Ignatius D Ziegler Jacob 12 Eastlake D
Best Nick 10 Bay M Bell Chad 12 Strongsville M KRISTOFF JON 12 Rocky River M
Best Jake 12 Bay M Filuta Dan 12 St. Ignatius M Sherman Sam 11 Strongsville M
Fox Justin 9 Bay M Haney James 11 St. Ignatius M Thieling Alex 12 Rocky River M
Hunger John 12 Bay M Major Jacob 12 Strongsville M Warren Paul 12 Strongsville M
Rood Kincaid 10 Lutheran West M ALDINGER JUSTIN 12 ROCKY RIVER M
royal RED SILVER
Doyle Jack 10 St. Ignatius A Belz Jake 12 Strongsville A Bechtel Jake 12 Westlake A
Imwalle Dominic 10 St. Ed's A Delisio Zach 9 Strongsville A Cahill TJ 9 Bay A
Ketterer Jake 10 St. Ed's A Greenberg Nate 11 Westlake A Columbro Paul 12 Westlake A
Schroeder Jack 12 St. Ed's A Grega Nick 9 St. Ignatius A Kidwell Pat 9 St. Ed's A
Cunningham Martin 12 Westlake D Barth Alex 11 Westlake D MacMillan Jacob 12 Bay A
Fragapane Sam 10 St. Ed's D Grega Joe 11 St. Ignatius D Dvorak Alex 10 Westlake D
Solecki Hunter 11 Westlake D Ravichandran Vetri 12 St. Ignatius D Showalter Michael 9 Bay D
Fragapane Anthony 12 St. Ed's M Delisio Nick 12 Strongsville M Sinnema Ryan 12 Bay D
Marazzi Anthony 10 St. Ignatius M Duggan Dmitiri 12 Strongsville M Wichman Clay 12 Westlake D
Simon Jeremy 12 Westlake M Johanni Jake 10 Westlake M Columbro Steve 10 Westlake M
Tomachko Gary 10 St. Ignatius M Kilo Nick 12 Strongsville M MacMillan Owen 9 Bay M
leszcz ALEX 10 ST. IGNATIUS M Shimola Pierce 11 Westlake M Mueller Dylan 10 St. Ed's M
SHANER GAVIN 12 WEST GEAUGA M WARD LOGAN 10 STRONGSVILLE D Reynolds Reid 9 St. Ed's M
GERMANI ARMAN 12 SHAKER D
VOLT
Gioitta Alexander 10 St. Ignatius A
Hosey Sean 12 St. Ed's A
Southworth Cole 11 St. Ignatius A
Vargas Matt 12 Benedictine A
Baeslack Matt 12 St. Ed's D
Epprecht Nathan 11 Kenston D
King Ryan 12 St. Ed's D
Mielke Gabe 10 St. Ignatius D
DeLuca Matt 11 Kenston M
Fox Bill 12 St. Ed's M
Hildebrandt Alex 12 St. Ed's M
Shenk Ryan 12 Benedictine M
Zawadzki Brendan 11 Benedictine M

2013 fall league ROSTER

Below you will find the rosters for the 2013 fall league which begins play on Wednesday Oct 16th.  Every attempt was made to accommodate rides, but not every request could be met.  To stay within the league philosophy of growing the game, no team has more than 5 players from 1 school.  Teams will rotate game times, and some goalies are on 2 teams.  Players trying to switch teams or play in other games and risk expulsion from the league.

Any questions, please contact Coach Schmoldt

RED   ORANGE
Mitchell Collin 11 St. Ed's A   Grega Nick 9 St. Ignatius A
Jacobs Peyton 11 St. Ed's A   Zink Nick 10 Bay A
Columbro Paul 12 Westlake A   Southworth Cole 11 St. Ignatius A
Bechtel Jake 12 Westlake A   Lynch Kevin 12 St. Ed's A
Sullivan Connor 11 St. Ignatius D   Coe Andrew 10 Bay D
Mulach Pat 11 St. Ignatius D   Epprecht Nathan 11 Kenston D
McLean Josh 11 Strongsville D   Grega Joe 11 St. Ignatius D
Gerami Arman 12 Shaker D   Baeslack Matt 12 St. Ed's D
Hagan Coleman 11 St. Ignatius G   Musarra Tyler 11 Benedictine G
Mulach Kevin 9 St. Ignatius M   Klee Warren 9 St. Ignatius M
Pollack Mark 9 Strongsville M   Maddock Colin 10 Bay M
Columbro Steve 10 Westlake M   DeLuca Matt 11 Kenston M
Sherman Sam 11 Strongsville M   Clancy Connor 12 St. Ed's M
Manno Tom 12 St. Ed's M   Dowling Jack 12 St. Ed's M
Shaner Gavin 12 West Geauga M   Hildebrandt Alex 12 St. Ed's M
 
BLACK   ROYAL
Bourquin Jake 9 St. Ignatius A   Smith Troy 11 Brecksville A
Ketterer Jake 10 St. Ed's A   Laviano Joe 11 Holy Name A
Humer Chris 11 Westlake A   Lapierre Sam 12 Brecksville A
O'Brien Tyler 12 Chagrin Falls A   Bill Luke 12 St. Ignatius A
Jacob Evan 12 Rocky River A   Belz Jake 12 Strongsville A
Corrigan Ian 11 St. Ed's D   Dzurec John 10 St. Ignatius D
DiFranco Nick 11 St. Ed's D   Ward Logan 10 Strongsville D
Barth Alex 11 Westlake D   Gross Kevin 11 St. Ignatius D
Toth Kalman 12 St. Ignatius D   Delisio Zach 9 Strongsville M
Chernosky Brent 9 St. Ignatius M   Matthews Jack 10 St. Ed's M
Haney James 11 St. Ignatius M   Zimmerman Charlie 11 St. Ignatius M
Corsillo Danny 11 St. Ignatius M   Murman Chris 11 St. Ignatius M
Iceman Mark 11 Westlake M   Gaspar Adam 11 St. Ignatius M
Shimola Pierce 11 Westlake M   Delisio Nick 12 Strongsville M
Gerlack Jack 12 Rocky River M    



9/1/12 cleveland elite complete a successful summer,
 the csl elite had a great summer as they won their bracket at the cherry bomb tournament and placed 7 players on the university of notre dame team camp all star team while finishing 4th


 2/27/12 TEAM ORANGE ARE WINTER LEAGUE 11-12 CHAMPS
THE ORANGE TEAM DEFEATED KELLY GREEN IN THE CHAMPIONSHIP GAME 19-16. LED BY THE GRAVINO BROTHERS AND BRET HORNUNG ORANGE SET A CSL RECORD FOR GOALS IN A SEASON.

2011-12 Champions
Back: Jeremy Simon, Craig Cwynar, Jamie Mindek, Joe Gravino, Vince Gravino, Bret Hornung, Martin Cunningham, Alex Hertlendy
Front: Pierce Shimola, Jake Johanni, Sean Hosey, Liam Lipke



CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING PLAYERS WHO WERE AWARDED BY THE COACHES:
LEAGUE MVP=BRETT HORNUNG
DEFENSIVE MVP=MAX RENNILLO
TOP UNDERCLASSMAN= BLAIR ALEXANDERSEN


SPECIAL THANKS TO THE OVER 150 PLAYERS WHO MADE THIS THE BEST WINTER LEAGUE YET